Stenové kúrenie vytvára príjemné teplé prostredie rovnomerným rozložením teploty vo zvislom i vodorovnom smere. Pocit komfortnej teploty sa dostaví už pri výrazne nižších teplotách vzduchu v miestnosti. Preto je možné teplotu o 1°C až 2°C znížiť a tak usporiť 3% až 6% energie ročne. Z hľadiska tepelnej pohody je ideálna teplota povrchov stien 22 – 24°C pri teplote vzduchu cca 18° C – čo systém stenového vykurovania zabezpečuje.
Dá sa použiť aj na chladenie, v lete môže namiesto teplej vody v rúrkach prúdiť studená voda,čím môže tento vykurovací systém plniť aj úlohu klimatizácie bez hluku a zbytočného prievanu.
Stenové kúrenie je potrebné starostlivo navrhnúť. Vyžaduje sa veľmi dobrá tepelná izolácia vonkajších stien, aby teplo neunikalo do exteriéru. Treba dbať aj na kvalitu a vlastnosti vnútornej omietky steny. Tá musí znášať vyššie teploty a byť dostatočne trvanlivá pri teplotných zmenách.
Stenové vykurovanie sa používa ako samostatný systém, alebo v kombinácii s podlahovým vykurovaním.
Vďaka vysokému výkonu aj pri nízkych teplotách teplovodnej kvapaliny (nízkoteplotný systém) na prívode je stenové vykurovanie možné s výhodou kombinovať s plynovými kotlami, kondenzačnými kotlami, tepelnými čerpadlami, prípadne podporou vykurovania slnečnými kolektormi.
Mokrý systém
– vykurovacie rúrky sa upevnia na nástennej konštrukcii, resp. vodiacej lišty, následne sa prekryjú omietkou. Výhodou je jednoduchá aplikácia a montáž, nevýhodou je náročnejšie omietanie a stierkovanie steny.
Suchý systém
– vykurovacie rúrky sa montujú, resp. sú namontované — na nosných doskách (z vnútornej strany). Nosné dosky sa pripevnia na drevenú, alebo kovovú konštrukciu na stenu. Výhodou je jednoduchá inštalácia a okamžitá možnosť konečnej povrchovej úpravy steny — obkladanie, maľovanie ap.
Pri stenovom vykurovaní je nevyhnutné prispôsobiť rozloženiu kúrenia rozloženie nábytku, alebo členenie interiéru.
Stenové vykurovanie je možné inštalovať v podstate všade kde to dostatočná veľkosť plochy steny umožňuje. Častá aplikácia je v bazénových priestoroch, kde samotné podlahové vykurovanie nestačí a tak sa doplní o výkon stenového vykurovania.
Stenové vykurovanie a zdravie
Človek je vybavený veľmi citlivou vnútornou termoreguláciou, ktorá v spolupráci s vnútornými orgánmi zaisťuje udržiavanie rovnomernej telesnej teploty ( približne 37 °C ). Obdobne ako je tomu u teplovodného vykurovania s núteným obehom, zásobuje krvný obeh teplom všetky časti ľudského tela. Teplo pritom vzniká pri pomalom, postupnom spaľovaní potravy s využitím kyslíka, obsiahnutého vo vdychovanom vzduchu. V závislosti na svojej činnosti vyrába človek viac či menej tepla, ktorá odovzdáva do okolia vydychovaním zmesi z pľúc ( prúdením ) a povrchom tela ( žiarením ).